آسیب رسان به فرش

از میان عوامل غیرزنده آسیب رسان به فرش، آلودگی جوی از اهمیت خاصی برخوردارند که با توجه به وضعیت جوی این روزهای کلان شهرهای کشور، اهمیت آن دوچندان نیز خواهد شد.
جو علاوه بر بخار آب، دارای آلودگی های زیادی است که بسیار مضر هستند. ذرات گرد و غباری که در هوای یک شهر وجود دارد، به سیاهی قیر و گاهی اصلا از دوده ترکیب شده اند.
هوا در اطراف و لا به لای قالی در جریان است، بنابراین قالی تحت تاثیر آلودگی های مختلف (موجود در هوا) قرار می گیرد. ذرات خاک لا به لای الیاف نفوذ می کند و خارج کردن این ذرات به سختی صورت می گیرد.
از آلودگی های موجود در هوا می توان از گرد و خاک و گازهای زائد صنعتی مانند گاز دی اکسید سولفور که عامل تسریع در فساد و خرابی الیاف هستند نیز ،گاز سولفید هیدروژن که نقره و زر بافت ها را کدر می کند نام برد. ذرات شن نیز در لایه های الیاف و پرزها نفوذ کرده و باعث بریده شدن آن ها می شوند.
زیانبارترین آلودگی موجود در هوا (برای قالی ها) سولفورها هستند. زیرا این مواد مهمترین عامل سستی و بی دوامی قالی به حساب آمده و با وارد شدن در خلاء و فرج مواد آلی به مرور زمان با بخار آب موجود در هوا ترکیب شده و به اسید سولفوریک تبدیل می شوند.

از همین جهت آلودگی جوی نقش بسیار مهمی در آسیب رساندن به قالی ایفا کرده و علاوه بر آسیب های جدی برای سلامت افراد، می تواند برای فرش هم مشکل ایجاد کرده و به تدریج آن را فرسوده نماید . بنابراین با توجه به این نکته و پیشگیری از تاثیر آلودگی جوی بر روی فرش خود، از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *